Korozja metali – co to jest i jak jej zapobiegać

Korozja w wypadku metali, z wyjątkiem metali szlachetnych, nie jest klasyczną destrukcją, a po prostu powrotem do naturalnego stanu, czyli postaci rud. Tego procesu nie da się całkowicie powstrzymać, ale można go jedynie spowolnić. Konserwacja i ochrona już istniejących przedmiotów metalowych to zdecydowanie zbyt późne zabiegi. Działać należy już na etapie projektowania, by możliwości powstania rdzy były jak najmniejsze.

Etapy walki z korozją

Projektanci i konstruktorzy mają do dyspozycji metale odporne na rdzewienie jak, chociażby stal nierdzewna.
Pierwszym krokiem w walce z korozją jest staranne projektowanie, które wymagają poszczególne elementy każdej konstrukcji. Na wszystkie elementy składające się na budowlę, będą mieć wpływ powietrze wraz z zanieczyszczeniami, woda czy grunt, dlatego warto zadbać o właściwe dobranie metody obróbki, która może okazać się pomocna w ochronie przed rdzą.

Drugim etapem działań jest stosowanie na powierzchnię metalu specjalnych powłok, które zapobiegają korozji chemicznej i elektrochemicznej. W tym celu można stosować farby, lakiery o tak dobranym składzie, by zabezpieczały powierzchnie metalowe przed dostępem szkodliwych czynników środowiskowych. Alternatywą dla tego jest galwanizacja, czyli nakładanie powłok z innego metalu. W ten sposób chroniona jest każda puszka, ponieważ w innym przypadku nie nadawałaby się do przechowywania mokrej zawartości.

Trzecim etapem ochrony przed korozją jest umiejętna eksploatacja. Wie o tym każdy, kto posługuje się metalowymi narzędziami w kontakcie z wilgocią. Tak jak zwykła szpachla po użyciu musi być umyta, a następnie dokładnie osuszona, w przeciwnym razie zaatakuje ja rdza.

Pozostaje również kwestia transportu metalowych części. Je również należy chronić, szczególnie w transporcie morskim. Tutaj najlepiej sprawdzą się opakowania antykorozyjne.

 

Popularne tagi: ochrona metali przed korozją , produkty antykorozyjne , opakowania antykorozyjne , inhibitory korozji , lotne inhibitory korozji , VCI , pochłaniacze wilgoci , olej antykorozyjny , preparat antykorozyjny , powłoki antykorozyjne

 

 

 

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
ochrona metali przed korozją

Dojazd: