Zalane podłogi – co robić?

Jak ratować zalaną podłogę? Czym ją osuszyć? Te i wiele innych pytań pojawia się w momentach krytycznych dla właścicieli budynków, gdzie dochodzi do zalania podłóg.

Najczęściej przyczynami wilgoci i zalania mogą być awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej, odwilż czy intensywne opady deszczu, które powodują przecieki. Zalania mogą być również spowodowane nieszczelnością pokryć dachowych lub niedrożnością rynien.

Zalane podłogi – skutki niechcianej wilgoci

W sytuacji, gdy mamy zalane podłogi, najważniejszy jest czas reakcji, ponieważ z każdą godziną obszar zalania zwiększa się, a skala szkód wzrasta.

Trzeba wyróżnić co najmniej cztery progresywne skutki zalania:

  • Woda rozprzestrzenia się na wszystkie kierunki, zwiększając tym samym systematycznie obszar szkód;
  • Mokre materiały rozwarstwiają się i puchną;
  • Duża wilgotność w pomieszczeniach może skutkować rozmaitymi uszkodzeniami;
  • Po 24 godzinach od zalania rozwijają się pleśnie i różne mikroorganizmy, które mogą powodować nie tylko szkody materialne, ale również pogarszają jakość powietrza w pomieszczeniach.

Zalane podłogi – technologie usuwania wilgoci

Wykorzystanie nowoczesnych technologii, które bazują na wysokiej klasie urządzeń oraz odpowiedni dobór metody daje nam gwarancję na pozbycie się niechcianej wilgoci. W momencie, gdy następuje zalanie podłogi, na której ułożony jest drewniany parkiet czy laminowane panele, najskuteczniejszą metodą będzie użycie osuszaczy kondensacyjnych lub adsorpcyjnych. Zastosowanie tych drugich zalecane jest, gdy w zalanym pomieszczeniu występuje niska temperatura.

Technologia osuszaczy kondensacyjnych polega na procesie wykraplania wody z powietrza poprzez schłodzenie go do tzw. punktu rosy. Zastosowanie tego typu osuszaczy zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów.

Technologia adsorpcji – polega na obróbce dwóch strumieni powietrza – procesowego (wilgotnego) i regeneracyjnego. Wilgotne powietrze przepuszczane jest przez silnie pochłaniający wilgoć środek higroskopijny.

 

Zadzwoń:
+48 668391919

Zobacz stronę:
http://kubatura-lab.pl/uslugi-budowlane/
zalane podłogi

Dojazd: